Anegdotka

Anegdota zasłyszana na jednej z konferencji. Z dedykacją dla wszystkich PMów.
————————————————–

o-project managerze-i-zlotej-rybce

W pewien słoneczny wiosenny weekend Project Manager postanowił wybrać się nad jezioro i połowić ryby. Już po 10 minutach zdziwiony zauważył, że spławik nerwowo skacze po powierzchni wody. To musiała być wielka ryba! Project Manager skupił się najbardziej jak potrafił wyczekując na moment, w którym ryba porządnie chwyci przynętę. Stało się! Project Manager stanowczo i mocno pociągnął wędkę. Wraz z dolną częścią spławika z wody wynurzyła się piękna złota ryba. Tak! Była złota! Jej łuski lśniły w promieniach wiosennego słońca tak mocno, że aż oślepiały Project Managera. Oszołomiony wędkarz uniósł wędkę i przyciągnął zdobycz w swoim kierunku. Po chwili ryba znajdowała się w jego rękach. Project Managera zdziwiło wielkie oko ryby, podejrzanie obserwujące go z pewną trzeźwością wyraźnie zauważalną w rybiej źrenicy. Gdy zdjął rybę z haczyka usłyszał:
– Rybaku, proszę wypuść mnie, a spełnię każde Twoje życzenie.
Project Manager zastanawiał się czy to sen, jawa, czy rzeczywistość. Przetarł oczy, spojrzał w niebo, po którym nadal leniwie przesuwały się gąbczaste chmury. Odwrócił się za siebie by upewnić się, że za jego plecami nadal stoi auto, które przed chwilą zaparkował, a na łące, kilkaset metrów dalej bawią się dzieci. Tak, to nie sen ani jawa… Ryba rzeczywiście do niego przemówiła a teraz patrzy na niego swym wielkim mądrym okiem.
– Powiedz tylko jedno życzenie, spełnię je i wypuścisz mnie do wody – powtórzyła.
Project Manager mocno się zadumał. Podrapał po głowie i po chwili zastanowienia powiedział:
– Zbuduj dla mnie most do teleportacji. Most, który będzie działał w ten sposób, że wchodząc na niego w miejscu, w którym aktualnie przebywam, będę mógł zejść z niego w każdym dowolnym miejscu na ziemi, o którym pomyślę idąc przez most.
Ryba przymknęła oko, mocno się skupiając, po czym odpowiedziała:
– Hmm… To bardzo skomplikowane. Nie mógłbyś pomyśleć o czymś nieco łatwiejszym w wykonaniu?
– Owszem – bez chwili zastanowienia powiedział Project Manager. – Stwórz dla mnie tak zwany ‚elevator speech’. Wiesz, takie krótkie wytłumaczenie czym się zajmuję jako Project Manager. Ludzie bardzo często zadają mi takie pytanie. Czasami tłumaczę im godzinami na czym polega moja praca a w ich oczach nadal widzę tylko zwątpienie. Taka krótka, może 2-minutowa wypowiedź o tym co robię, jasna i zrozumiała dla wszystkich bardzo ułatwiłaby mi życie.
Ryba przymrużyła oko jeszcze mocniej niż poprzednio. Zamachała płetwą z wysiłku. Westchnęła i odpowiedziała:
– To ile przęseł ma mieć ten most?

KONIEC

Prowadzę bloga ofd 2013 roku, a każdy komentarz dodaje mi skrzydeł:)

%d bloggers like this: