Moje pasje

Postanowiłam wprowadzić trochę porządków na blogu. Wpis O mnie uznałam za dość osobisty, stąd przenoszę go do działu Pamiętnik PMa:)

———————————————————————————————————–

Jak pokierowałam swoją przyszłością zawodową na samym początku? Z zamiłowania do nauki języków obcych wybrałam studia filologiczne, a z czysto praktycznego podejścia do życia równolegle studiowałam ekonomię. W ten sposób opanowałam język chorwacki oraz zgłębiłam tajniki handlu międzynarodowego.

Swoją karierę zawodową zaczęłam od pracy jako analityk raportów finansowych spółek giełdowych z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Tak, tak – znajomość języka chorwackiego okazała się w mojej pracy niezbędna! Szczerze mówiąc byłam wniebowzięta, że mogę wykorzystać ten niespotykany język w pracy, a do tego połączyć go z wciągającą mnie coraz bardziej ekonomią. Z czasem zostałam trenerem, mentorem analityków opracowujących dane finansowe zawarte w raportach spółek. Rozwiązywałam zapytania od klientów. Współtworzyłam politykę analizy danych finansowych, konkretnie przemiany tych danych w czytelne i porównywalne dla inwestorów wskaźniki. Byłam członkiem kilku zespołów międzynarodowych, koordynowałam prace projektowe w regionie EMEA, inicjowałam projekty – wszystko to jeszcze wtedy zupełnie nieświadomie i intuicyjnie, nie marząc nawet o roli Project Managera. Jak już wiecie z poprzednich wpisów, ta rola przyszła do mnie sama. Otrzymałam awans na Kierownika Projektów w zupełnie innym dziale. Zanim sama zorientowałam się jak bardzo uwielbiam zarządzanie projektami, moi koledzy stwierdzili, że po prostu się do tego nadaję.

W jaki sposób rozwijałam swoją pasję? Już jako świeżo upieczony Kierownik Projektów rozpoczęłam współpracę z Project Management Institute w Gdańsku, gdzie przez kilka lat pełniłam rolę członka zarządu. W tym czasie współorganizowałam wiele seminariów, uczestniczyłam w konferencjach w Polsce i zagranicą, prowadziłam warsztaty dla wolontariuszy, zarządzałam projektem EWC, który opisałam w jednym z wcześniejszych wpisów. Odbyłam również liczne szkolenia. Poznałam wielu doświadczonych project managerów. Zyskałam mentorów oraz licznych przyjaciół, z którymi do dziś dzielimy się wspólną pasją. Z czasem uzyskałam certyfikat PMP. Skończyłam studia podyplomowe z zarządzania projektami. Przez pewien okres pełniłam również rolę członka zarządu w Project Management Institute, Poland Chapter. O tym co mi dało członkostwo w PMI i dlaczego polecam wszystkim działanie w jakiejkolwiek tego typu organizacji mówi prezentacja umieszczona na blogu pt. Moja przygoda z PMI.

Na co dzień zarządzam projektami. Większość projektów w moim portfolio to przedsięwzięcia międzynarodowe. Do tej pory miałam niewątpliwą przyjemność zarządzania wirtualnymi zespołami multikulturowymi, zlokalizowanymi w Azji, Europie, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. Pracowałam dla znanych korporacji międzynarodowych z branży finansowej. Prowadziłam wiele projektów i programów z różnych dziedzin. Przykładowe przedsięwzięcia, za które byłam odpowiedzialna to: usprawnienie bazy danych, wdrożenie nowej aplikacji, systemu, automatyzacja, reorganizacja działów, transformacja firmy pod kątem nowej strategii, ekspansja centrum outsourcingu w Polsce, zarządzanie programem zmian w produktach firmy na życzenie wybranego klienta, wdrażanie nowych klientów. Posłużą one jako case studies do moich dalszych wpisów. Sporadycznie prowadzę również szkolenia z dziedziny zarządzania projektami, udzielam usług doradczych dla firm, występuję na konferencjach, prowadzę warsztaty… piszę bloga 🙂

Czy project management to wszystko? Otóż nie. Nadal rozwijam swoje zamiłowanie do ekonomii, a w  szczególności do finansów. Pasjonują mnie rynki kapitałowe, instrumenty finansowe, giełdy, źródła finansowania działalności przedsiębiorstw. Obecnie pracuję nad doktoratem z zarządzania finansami i pełnię rolę członka rady nadzorczej spółki oferującej usługi księgowe online.

Jak już się domyśleliście, uwielbiam Chorwację, a tak naprawdę kocham całe Bałkany. Ten obszar zadziwia mnie swoją różnorodnością na każdym kroku. Jego mieszkańcy emanują niesamowitą swobodą. Będąc na bieżąco z tym co dzieje się na Bałkanach, w wolnej chwili spełniam się jako redaktor portalu Balkanistyka.org. Uczę się języków obcych gdy tylko nadarzy się okazja, a od pewnego czasu (dobrych parę lat temu) pokochałam bieganie. Biegam dużo i regularnie. Bieganie to dla mnie czas na reset, przemyślenia, złapanie innej perspektywy. Czasem bieganie zastępuje jazda rowerem, którą tak samo uwielbiam. Pozwala dotrzeć dalej, zobaczyć więcej. Z bardziej statycznych zajęć, dużo gotuję, rzadko według przepisu i prawie nigdy to samo danie.  Gotowanie to zajęcie, które pozwala mi się twórczo wyżyć. Może z czasem napiszę co nieco i o tych pasjach. Choć niekoniecznie na tym blogu 🙂

Dosyć o mnie, wystarczy. Teraz macie pełny obraz autorki wpisów na tym blogu. Następne artykuły już tylko o project managemencie przez pryzmat własnych doświadczeń. Znowu będzie lżej się pisało. Uff!

Prowadzę bloga ofd 2013 roku, a każdy komentarz dodaje mi skrzydeł:)

%d bloggers like this: