10 rzeczy, które sprawiają że uwielbiam zarządzać projektami

Tak mi się poszczęściło w życiu, że uwielbiam to, czym się zajmuję zawodowo. Uznaję to za dar szczęścia, ponieważ wiem, że zakochać się w swej profesji to wcale nie taki częsty przypadek.

000135797

Oto mocno skondensowana lista czynników, które sprawiają, że kocham to co robię:

1. W projektach nieustannie się uczę

Każdy projekt to nowa porcja wiedzy, nowy zespół, nowy cel, nowe wyzwania, nowa organizacja i otoczenie. Na początku każdego projektu trzeba przyswoić porządną dawkę wiedzy.

2. Mój zawód daje mi ogromną swobodę

Dzisiaj zarządzam projektem w banku, jutro może poprowadzę projekt otwarcia oddziału firmy w Polsce. Mogę prowadzić projekty w dowolnej dziedzinie.

3. Uwielbiam pracę z ludźmi

Wspólne dążenie do celu, opracowanie planu, burza mózgów, motywacja zespołu, prowadzenie spotkań – to coś co mnie niesamowicie nakręca każdego dnia w pracy.

4. Lubię pracować w przejrzystej strukturze

Najlepiej mi się pracuje gdy wiem co leży w zakresie moich obowiązków i czego mogę oczekiwać od innych. W każdym projekcie dbam zorganizowanie zespołu, podział ról i zadań.

5. Moja praca zawsze ma sens

Gdy pracowałam w operacjach, często wątpiłam w sens mechanicznie wykonywanych przeze mnie zadań, będących elementem procesu operacyjnego. Często słyszane ‘Rób to w ten sposób, bo zawsze tak robiliśmy’ było dla mnie najskuteczniejszym demotywatorem do pracy. W projektach zawsze wiem dokąd zmierzam. Co więcej, rozumiem powiązanie tego, co robię ze strategią organizacji. Wiem jakie korzyści odniesie biznes gdy zakończę prowadzony projekt.

6. Lubię mieć wszystko pod kontrolą

W dobrze zaplanowanym projekcie wszystkie zadania mają sens. Znam kolejność zadań, wiem kto jest właścicielem poszczególnych działań, wiem jak długo będą trwały poszczególne fazy projektu. Znam ryzyka, które mogą się pojawić i zaplanowałam jak im zaradzę.

7. Lubię gdy dużo się dzieje

Projekty powstają w wyniku wizji, nowych strategii biznesowych często napędzanych przez zmieniające się otoczenie. Sukces odnoszą organizacje, które stawiają na dynamikę, elastyczność, a więc na ciągłe zmiany. W ten sposób raz przygotowany na początku projektu plan na 100% kilkakrotnie zmieni się w trakcie realizacji. Tak się składa, że lubię nowe wyzwania.

8. Zależy mi na kontaktach międzynarodowych

Wydaje mi się, że nic nie poszerza horyzontów tak jak poznawanie innych narodowości. Dodatkowo uwielbiam uczyć się języków obcych, a potem je praktykować. Zarządzanie projektami to dziedzina bardzo dobrze rozwinięta na całym świecie. Uwielbiam pracować w międzynarodowych zespołach projektowych. Taką możliwość dają mi międzynarodowe organizacje, takie jak PMI czy IPMA. Liczna organizowane w Polsce i zagranicą konferencje.

9. Mogę nieustannie rozwijać swoje kompetencje

W zarządzaniu projektami ciągle powstają nowe trendy, metodyki, standardy, certyfikaty. Naprawdę jest w czym wybierać.

10. Lubię efekt synergii

W projektach zawsze da się coś zrobić lepiej, wykorzystując potencjał zespołu, czy inne przedsięwzięcia w organizacji. Często wstępne prace nad zainicjowanym projektem otwierają mnóstwo nowych możliwości, odkrywają więcej potencjalnych korzyści biznesowych. W efekcie to, co wydawało się trudne do wykonania, jest nie tylko możliwe, ale i przyniesie więcej korzyści niż oczekiwano.

 

A Wy dlaczego lubicie zarządzać projektami?

4 comments

  1. Pingback: O jednym z zadań PMO, czyli: jak motywować Kierowników Projektu? – Zarządzam Projektami

  2. Paweł

    Co mi się w tym podoba? Pragnę się skupić na zarządzeniu projektami w budownictwie/nieruchomościach. Wszystkie te procedury w budownictwie są bardzo kulawe, projekty kiepsko zorganizowane i prowadzone praktycznie z dnia na dzień. Chciałbym to zmienić. Ułożyć plan od początku do końca. Nie prowadziłem jeszcze nic swojego, ale obserwuję bacznie ludzi, którzy to robią. Ile razy zdarzyło im się, że o czymś zapomnieli etc. Przykładowo na ostatniej budowie PM nie dopilnował sprawy z podłączeniem budynku do gazu. Opóźniło to cały projekt o prawie miesiąc, bo wiadomo jak opieszale działają państwowe zakłady 🙂 Możliwość planowania, kierowania, rozwijania się oraz wdrażania nowych pomysłów jest tym co mi się najbardziej podoba.

  3. Aniu, Twój artykuł pięknie ukazuje, czym tak naprawdę jest praca project managera 🙂 Powinny go przeczytać osoby, które są zainteresowane tą ścieżką, a nie do końca rozumieją „z czym to się je” 🙂 Super!

    • Dziękuję:) Takie słowa z ust doświadczonego PMa, który wie co w trawie piszczy, to balsam dla mej duszy:)

Prowadzę bloga ofd 2013 roku, a każdy komentarz dodaje mi skrzydeł:)

%d bloggers like this: