Jak zdobyć certyfikat PRINCE2 Foundation?

prince2

Co to jest PRINCE2?

PRINCE 2 reprezentuje podejście procesowe do zarządzania projektami. Jest to uniwersalna metodyka zarządzania projektami, którą można łatwo zaadaptować do projektów z różnych dziedzin i o różnej skali.  Metodyka jest standardem używanym w Wielkiej Brytanii i praktykowanym na całym świecie. W Polsce PRINCE2 często jest wymagany przy projektach rządowych lub związanych z dopłatami unijnymi.

PRINCE został stworzony w 1989 roku przez organizację CCTA (the Central Computer and Telecommunications Agency), z czasem przemianowaną na OGC (the Office of Government Commerce). W 1996 roku przekształcony w PRINCE2 znalazł zastosowanie w konsorcjum, do którego należało około 150 organizacji z Europy. PRINCE i PRINCE2 to zastrzeżone marki.

Nazwa PRINCE2 to skrót od PRojects IN Controlled Environment.

Metodyka zwiększa efektywność zarządzania projektami głównie opierając się na:

 • Uzasadnieniu biznesowym
 • Ściśle zdefiniowanej strukturze organizacyjnej dla zespołu projektowego
 • Planowaniu skupionym wokół produktów w poszczególnych fazach projektu
 • Skupieniu się na podziale projektu na fazy, którymi można zarządzać i które łatwiej kontrolować

Z PRINCE2 skorzystać mogą:

 • Osoby, które chcą zwiększyć swoje zdolności lidera w zarządzaniu projektami oraz zwiększyć swoje szanse na rynku pracy
 • Kierownicy projektów
 • Managerzy pełniący role zarządzające w projektach
 • Organizacje

Co przede wszystkim daje PRINCE2 organizacjom?

 • Wspólne, jednolite podejście do projektów
 • Kontrolowany, ustrukturyzowany początek, środek i koniec projektu
 • Regularne przeglądy postępów prac w odniesieniu do planu
 • Zapewnienie, że przez cały okres trwania projektu najważniejszy jest cel biznesowy

Jakie są certyfikaty i ich koszt?

Są dwie kwalifikacje PRINCE2: Foundation i Practitioner.

PRINCE2 Foundation

Zakres tej certyfikacji to podstawy metodyki i terminologia PRINCE2. Kwalifikację uzyskujemy poprzez zdanie testu. Do egzaminu może podejść każdy. Nie trzeba mieć udokumentowanych godzin nauki ani praktyki. Koszt egzaminu to 220 GBP + VAT (ok. 1,085 PLN).

PRINCE2 Practitioner

To najwyższa kwalifikacja jaką można uzyskać w zakresie PRINCE2. Odpowiednia dla osób zarządzających projektami w środowisku PRINCE2. Należy ją zdać by zostać akredytowanym trenerem przygotowującym do certyfikacji. Aby podejść do tego egzaminu należy mieć zdany egzamin Foundation. Można też go zdawać w połączeniu z poziomem Foundation, za jednym razem. Koszt egzaminu PRINCE2 Practitioner to ok. 410 GBP + VAT (ok. 2,022 PLN).

Uwaga – od pewnego czasu do egzaminu PRINCE2 Practitioner mogą podchodzić również posiadacze certyfikatu PMP®.

Jak się zapisać?

Zdawałam egzamin poprzez organizację APMG-International. Jest to międzynarodowe centrum egzaminacyjne, które prowadzi również usługi konsultingowe i doradcze a także wydaje akredytacje dla firm szkoleniowych oferujących przygotowanie do zdania egzaminu PRINCE2. Można poszukać takich firm na terenie Polski tutaj. Jeśli zdecydowaliśmy się na szkolenie, egzamin z PRINCE2 zdamy na koniec szkolenia. Jeśli chcemy przygotować się do certyfikacji sami, test będziemy zdawać w centrum egzaminacyjnym.

Zdecydowałam się podejść do egzaminów PRINCE2 Foundation i Practitioner oddzielnie. Na razie mam za sobą pierwszy poziom certyfikacji, do którego przygotowywałam się sama. W Polsce APGM nie ma jeszcze otwartego biura, a zatem rolę centrum certyfikacji w naszym kraju pełni Bristish Council. PRINCE2 można zdawać w placówkach brytyjskiej organizacji, w dziewięciu miastach w Polsce: Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław.

Na egzamin należy zapisać się minimum trzy tygodnie przed planowaną datą egzaminu. Stronę, z której należy się zapisywać znajdziecie tutaj. Egzamin odbywa się zazwyczaj w pierwszą środę miesiąca we wszystkich lokalizacjach. Egzamin Foundation zaczyna się o godzinie 10 rano. Practitioner natomiast o 12:00 w południe. Certyfikację można zdawać w 18 językach, w tym również w języku polskim. Zdecydowałam się na egzamin w języku angielskim.

Jak już się zapiszemy przy pomocy wcześniej wskazanej strony, otrzymujemy maila z numerem kandydata i hasłem, których należy użyć przy logowaniu się do portalu by dokonać płatności online. Następnie otrzymujemy potwierdzenie wpływu zapłaty i prośbę by potwierdzić nasze uczestnictwo w egzaminie w wybranym ośrodku British Council. Otrzymałam maila do pracownika BC, na który wysłałam wiadomość potwierdzającą datę rejestracji na egzamin.

Jak się przygotować?

APGM Group wskazuje książkę Managing Successful Projects with PRINCE2 – 2009 Edition jako podstawę przygotowania do egzaminu. Książka kosztuje ok. 60 GBP. Ja zakupiłam następujący zestaw książek w księgarni online:

1.       Managing Successful Projects with PRINCE2 Manual
2.      
Directing PRINCE2 Projects with PRINCE2 Manual
3.       PRINCE2 Pocket Book
4.       PRINCE2 Process Model

Za całość zapłaciłam 99 GBP. Zestaw kupiłam w księgarni Best Practice Bookstore. Książki przyszły do mnie po dwóch dniach od złożenia zamówienia. Muszę przyznać, że przygotowując się do poziomu Foundation skorzystałam jedynie z pozycji pierwszej i czwartej, co w zupełności wystarczyło by zdać egzamin.

Czas przygotowania

Do egzaminu przygotowywałam się w jedną noc. Zdecydowanie należę do sów i lubię pracować, uczyć się w nocy. Kilka lat temu zdawałam egzamin PMP. PRINCE2 wydał mi się bardzo logiczny i znajomy. Musiałam jedynie zwrócić uwagę na nieco inne nazewnictwo niż w przypadku PMP i na sam proces. Stąd przydała się mapa procesu z punktu czwartego na liście zakupionych materiałów. Tę mapę znajdziecie też bez problemów w Internecie w wersji online.

Jeśli interesujecie się zarządzaniem projektami, sporo czytacie, bierzecie udział w konferencjach, zapewniam Was, że książka przygotowująca do PRINCE2 nie odkryje przed Wami tajemnic.

Moja rada to przejrzeć książkę przed egzaminem i ocenić ile treści wygląda dla Was znajomo. Sami ocenicie ile czasu musicie poświęcić na naukę.

Koniecznie przejrzyjcie przykładowe egzaminy z ostatnich lat! Można znaleźć je w Internecie chociażby tutaj.

Jak przebiega egzamin?

Egzamin zdawałam w British Council w Warszawie, na ulicy Aleje Jerozolimskie 59 (mniej więcej naprzeciwko Dworca Głównego). Startowaliśmy o godzinie 10:00. Około 60 osób (w tym dwie kobiety łącznie ze mną;) ) zebrało się w kafejce budynku, następnie podzielono nas na cztery grupy. Każda grupa zdawała w innej sali. W mojej grupie egzamin przeprowadzała lektorka British Council. Dwie osoby zdawały w języku angielskim, pozostali wybrali język polski. Na egzamin warto przyjść z ołówkiem, gumką i temperówką! Nie wszyscy uczestnicy byli odpowiednio zaopatrzeni i wynikło z tego małe zamieszanie. Najpierw otrzymaliśmy druki, na których wypełniliśmy informacje na nasz temat. Należało między innymi wpisać adres pocztowy, na który chcemy otrzymać certyfikat. Kolejnym etapem było rozdanie pytań egzaminacyjnych i ustalenie o której godzinie kończymy pisać (po 60 minutach od rozdania kart).

Uwaga! Od stycznia 2016 roku British Council nie współpracuje z APMG. Nadal można przygotować się do egzaminu samemu i zdać go online. Jednak ta opcja jest dostępna poprzez APMG do końca 2017 roku. Egzaminowaniem z PRINCE2 zajmuje się teraz Axelos i informacje o ośrodkach egzaminacyjnych znajdziecie pod tym linkiem.

Egzamin składa się z 75 pytań, z czego 70 pytań jest branych pod uwagę do obliczania wyniku. Pozostałe 5 pytań to pytanie testowe, które mają zostać włączone do egzaminu. Umieszczając je w teście organizatorzy sprawdzają zdawalność tych pytań. W ten sposób upewniają się czy pytania są ułożone zrozumiale i logicznie, czy nie wprowadzają zdających w błąd. Oczywiście pytania próbne są umieszczone losowo na arkuszu egzaminacyjnym i nie jesteśmy w stanie ich zidentyfikować.

Egzamin zalicza 50% punktów, a zatem należy prawidłowo odpowiedzieć na co najmniej 35 pytań by zaliczyć egzamin (35/70). Pytania zawierają pięć wariantów odpowiedzi do wyboru. Tylko jedna odpowiedź jest właściwa.

Utkwiło mi w pamięci kilka następujących schematów pytań:

 • znaleźć jedną prawdziwą wypowiedź na temat danego zjawiska,
 • wskazać fałszywe stwierdzenie,
 • wybrać opcję, w której więcej odpowiedzi jest właściwych.

Pytania dotyczą głównie, procesu i ról. Jeśli przejrzeliśmy kilka przykładowych testów przed egzaminem nic nie powinno nas zaskoczyć. Odpowiedzi nanosimy na oddzielny arkusz, który zostanie sprawdzony komputerowo. Czas zdawania to 60 minut. Zauważyłam, że niektórzy mieli problemy by zmieścić się w czasie i nerwowo zamalowywali krateczki z arkuszu odpowiedzi.

Podsumowując, egzamin PRINCE2 Foundation to:

 • Test jednokrotnego wyboru
 • 75 pytań
 • 5 pytań próbnych nie wliczanych do wyniku
 • 35 właściwych odpowiedzi wymaganych by zdać – 50%
 • 60 minut trwania
 • Koszt:  1810 PLN

[366,95 GBP = 282 GBP (rejestracja) + 84,95 GBP (książka i przesyłka)]

Ogłoszenie wyników

Podczas szkoleń trenerzy zazwyczaj podają nieoficjalne wyniki egzaminu. Oficjalne przychodzą pocztą w ciągu kilku tygodni.

Mój certyfikat wygląda tak:

PRINCE

Podsumowanie

Zachęcam Was do zdawania egzaminu PRINCE2. Porządkuje naszą wiedzę i doświadczenia, jednocześnie wzmacniając pozycję na rynku pracy.

Jeśli macie pytania co do egzaminu, śmiało piszcie na anna.monika.jaszczolt@gmail.com

A już całkiem niedługo moje wrażenia z egzaminu PRINCE2 Practitioner! Trzymajcie kciuki!

50 comments

  • Ania

   TO cenna wskazówka;) miałam na myśli instytucję, stronę www, gdzie zdobede właściwy certyfikat z akredytowanej instytucji. Ostatnio widziałam egzamin w promocji za 59.99PLN ;)))

 1. Piotr

  Witam,
  Przymierzam się do zrobienia certyfikatu Pronce2. Jaki szacunkowy czas trzeba poświęcić na przyswojenie wiedzy potrzebnej do zaliczenia egzaminu? Oczywiście na możliwie wysokim poziomie 🙂

 2. Marcelina

  Pani Anno …fanatstyczny pomysl z podzieleniem sie z innymi wiedza na temat project managment kursow, egzaminow, materialow….. dziekuje bardzo…bardzo przydatne informacje …. przygotowuje sie walsnie do egzaminu prins2 … sugerowalam sie pani lista ksiazek pomocnych …. piekna strona internetowa….pelny profesjonalism …jelsi kiedykolwiek mialabym okazje pania „zatryudnic” do projectu napewno sie skontaktuje 🙂 dziekuje i powodzenia

  • Zenon Hroboni

   Szanowna pani, kilka dni temu miałem rozmowe z moim synem obecnie studiujacym w Covilha w Portugalii w ramach Erasmusa. Przez przypadek , ale nie tylko , znalazłem informacje o tym certyfikacie, zaraz napisalem do syna plus dołączyłem filmik w, ktorym wymieniony jest powyższy certyfikat. Jestem pod wielkim wrazeniem tego jak pani opisała procedurę uzyskania certfikatu. Sądze, że syn z tego skorzysta. Z wyrazami szacunku ZH

 3. zosia

  Fajny artykuł, ale jak ktoś jest magistrem zarządzania, to certyfikat Prince2 to jakby zdawać licencjat…. albo sprawdzian z tabliczki mnożenia.

  • Taki jest cel tego artykułu: napisanie, że da się zrobić, a nie wyolbrzymianie jakie to wielkie osiągnięcie.

   Zresztą, nie wiem czemu powyższy komentarz ma służyć. Jeśli miał dodać otuchy zdającym, to tak nie działa. Jeśli miał dać pstryczka w nos autorce, to też uprzejmie donoszę, że nie zadziałało. Konstruktywnie proszę następnym razem…

 4. agnieszka

  czesc Aniu, po wielu latach w pracy w marketingu myślę o przekwalifikowaniu się w kierunku zarządzania projektami, od czego zacząć?

 5. Mariusz

  Chciałbym skorzystać ze szkolenia i egzaminu poprzez stronę kolejnykrok.pl czy ktoś ma jakieś doświadczenia?

 6. RS

  Ostatnio na wskazanej stronie do rejestracji na egzamin brak jakichkolwiek terminów. Ktoś może wie dlaczego?

  Pozdrawiam,
  RS

 7. Cześć,

  Chcę zrobić obydwa certyfikaty, szukam kursów i trafiłem np na Akademię Biznesu gdzie za ok 3000 jestem w stanie zrobić kursy jak i zdać egzaminy. Jest jednak małe ale, najwyraźniej nie mają akredytacji APMG. Mają (jak mi napisali) akredytację EXIN, przesłali mi potwierdzenie. Jak jest z tymi akredytacjami? Jasną rzeczą jest, że chciałbym na to wydać mniej niż więcej, jak to wygląda w praktyce? Akredytacja tej lub innej organizacja robi dużą różnicę, czy można sobie darować te dywagacje? Będę wdzięczny za podpowiedź.

  Pozdrawiam,

  Paweł

 8. Vladyslava

  Cześć
  Przede wszystkim chciałabym bardzo podziękować @Ani za swietny artykul o podejsciu do egzaminu. Osbiscie mi bardzo pomógł w przygotowaniach.

  Kilka dni temu zdałam oba egzaminy PRINCE2 Foundation oraz Partitioner bez szkoleń.
  Egzaminy w formacie Online kupiłam na stronie PEOPLECERT.

  Kilka rad ode mnie:
  1. Zakup egzaminu przez POEPLECERT jest tańszy od APGM.
  Koszt Fundation to 204 EUR, a za Partitioner zapłaciłam 350 EUR.
  2. Przed Egzaminem Partitioner lepiej zrobić szkolenie. Jak na mnie, to sama struktura pytań była dość skomplikowana i warto mieć praktykę rozwiązywania takich pytań. A podejrzywam że to wchodzi w zakres szkoleń.

  • Sławek

   Witam
   Czy są jakieś polskie książki które pozwolą się przygotować do egzaminu?

   Pozdrawiam
   Sławek

  • Wydaje mi się, że dobrą książką będzie „Prince2 – Skuteczne zarządzanie projektami”. Sam się z niej aktualnie uczę. Jednak trzeba mieć na uwadze, że wiedza tutaj jest czysto teoretyczna – jest opisane wszystko. Teoria ma to do siebie, że nie wszystko jest dokładnie jasne jak by to wyglądało w praktyce…ja jestem osobą, która lubi mieć faktyczny przykład przed nosem i znalazłem coś takiego:

   http://www.skillpower.co.nz/wp-content/uploads/2014/02/SampleProject.pdf

   Przykładowy projekt wykonany zgodnie z metodyką PRINCE2. Niestety jest to po angielsku.

  • Wydaje mi się, że dobrą książką będzie „Prince2 – Skuteczne zarządzanie projektami”. Sam się z niej aktualnie uczę. Jednak trzeba mieć na uwadze, że wiedza tutaj jest czysto teoretyczna – jest opisane wszystko. Teoria ma to do siebie, że nie wszystko jest dokładnie jasne jak by to wyglądało w praktyce…ja jestem osobą, która lubi mieć faktyczny przykład przed nosem i znalazłem coś takiego:

   http://www.skillpower.co.nz/wp-content/uploads/2014/02/SampleProject.pdf

   Przykładowy projekt wykonany zgodnie z metodyką PRINCE2. Niestety jest to po angielsku.

 9. Vladyslava

  Cześć

  Przede wszystkim chciałabym bardzo podziękować @Ani za świetny artykuł o podejściu do egzaminu. Osobiście mi bardzo pomógł w przygotowaniach.

  Kilka dni temu zdałam oba egzaminy PRINCE2 Foundation oraz Partitioner bez szkoleń.
  Egzaminy w formacie Online kupiłam na stronie PEOPLECERT.

  Kilka rad ode mnie:
  1. Zakup egzaminu przez POEPLECERT jest tańszy od APGM.
  Koszt Fundation to 204 EUR, a za Partitioner zapłaciłam 350 EUR.

  2. Przed Egzaminem Partitioner lepiej zrobić szkolenie. Jak na mnie, to sama struktura pytań była dość skomplikowana i warto mieć praktykę z rozwiązywania takich pytań. A podejrzewam że to wchodzi w zakres szkoleń.

  • Mateusz

   Ja ze swojej strony polecam EXIN. Egzamin z domu, dostępny jest również język polski.
   Fundation – 225 EUR
   Practitioner – 295 EUR

   Podane ceny z VAT

 10. woitek

  witam czy ten egzamin może jakos przydać się dla osoby pracujacej w mediach , jako ogólne potwierdzenie umiejętności z zakresu projektów ?

 11. Radek

  Witam,

  Ja zdałem egzamin na poziomie Foundation 9 stycznia, otrzymaliśmy nieoficjalne wyniki pół godziny po egzaminie. Oficjalnego maila dostałem 15 stycznia, miałem 61/70 punktów. Teraz tylko czekać na papierek 🙂

 12. Michał

  Witaj !

  Każdy kto z powodzeniem ukończył egzamin PMP i wniósł pewne opłaty, zostaje umieszczony w publicznej bazie certyfikowanych managerów instytutu PMI. Wraz z nazwiskiem takiej osoby publikowany jest osiągnięty przez niego wynik. Czy takie informacje są również publikowane w odniesieniu do osób posiadających certyfikat/y PRINCE?

  Pozdrawiam

 13. Emilia

  Mam jedno pytanie: Gdybyś mogła podróżować w czasie to czy zdecydowałabyś się zdawać egzamin na dwóch poziomach jednocześnie? Co myślisz o zaliczeniu Foundation i Practitioner za jednym zamachem? Jestem właśnie na etapie przygotowań i chętnie poznam Twoją opinię.

  • Jak najbardziej jestem za zrobieniem tego za jednym za machem (o ile Practitioner jest nam potrzebny oczywiście). Żałuję, że tak nie uczyniłam.

 14. Luke Skywalker

  Chciałem tylko powiedzieć, że na szczęście nie zapłaciłem za to ani grosza. A zdać się udało na 62%. Tylko nie wiem w jakim celu książki za 100 GBP? O_o

  • Zależy kto i w jakim celu zdaje egzamin. Można dla samego papierka, a można i po to by poznać metodykę. Ja podręczniki i mam i po nie sięgam. Pozdrawiam

  • Tak się składa, że sprawdziłam, a ujęłam to jedynie w delikatny sposób pisząc „wydaje mi się”. Najwyraźniej to się zmieniło odkąd zdawałam egzamin.

   Dziękuję za konstruktywny komentarz bez złośliwej krytyki 😉

  • Jeszcze nie Panie Andrzeju. Planuję zdać go na poziomie trenerskim a w obecnej chwili i tak trenować z PRINCE2 bym nie mogła, z przyczyn osobistych. Stąd odłożyłam ten plan na koniec przyszłego roku, może nawet początek 2017…

  • Odpowiadam na pytania, które mogą wnieść wartość merytoryczną do artykułu. Pytania czysto organizacyjne do egzaminu , czy też z kategorii złośliwych – pojiam.

 15. Uzupełniając artykuł po Waszych pytaniach drogą mailową: jeśli zdajecie egzamin w języku polskim, certyfikat nadal otrzymacie w języku angielskim.

  Przy okazji zachęcam do zadawania pytań w komentarzach pod artykułem. Razem stworzymy kompleksowe źródło wiedzy o certyfikacji PRINCE2 a mnie oszczędzi to czasu, który spędzam na udzielaniu podobnych odpowiedzi 🙂

 16. Pingback: Co daje certyfikat PRINCE2 Foundation? – Zarządzam Projektami

Prowadzę bloga ofd 2013 roku, a każdy komentarz dodaje mi skrzydeł:)

%d bloggers like this: