Jak zdać certyfikat Professional Scrum Master I?

Miałam przyjemność podejść do tego certyfikatu w zeszłym roku. Poniżej przedstawiam Wam osiem kroków, które należy podjąć by zdać PSM I.

Certyfikat Proffessional Scrum Master I Anna Erdmańska

Certyfikat Professional Scrum Master I
Anna Erdmańska

Professional Scrum Master I potwierdza znajomość podstawowych zasad zarządzania projektami przy pomocy metodyki Scrum. Posiadanie takiego certyfikatu oznacza, że wiecie jakie role wyróżnia się w zespołach scrumowych, jakie wydarzenia i artefakty rządzą wspomnianą metodyką. Do egzaminu PSM I może podejść każdy, niezależnie od doświadczenia i wcześniej odbytych kursów.

Źródłem wiedzy do egzaminu certyfikującego jest przewodnik po Scrumie, tzw. Scrum Guide. Jest to niezbyt obszerny (kilkanaście stron) zbiór podstawowych zasad, którymi należy kierować się zarządzając projektem przy pomocy tejże metodyki. Jeśli ktoś interesuje się metodyką Agile, zgłębienie metodyki Scrum nazwałabym pierwszym małym krokiem w stronę bogatego świata metodyk zwinnych.

Certyfikat PSM I jest stosunkowo łatwo dostępny: nietrudno go zdać w krótkim czasie i nie jest drogi. Każdemu kto zaczyna karierę w project managemencie, chce udokumentować swoje zainteresowania w CV, a szczególnie planuje stać się członkiem zespołu scrumowego, serdecznie polecam ten certyfikat.

Ja zdawałam go poprzez organizację Scrum.org. Nie przechodziłam żadnych dedykowanych szkoleń. O scrumie nasłuchałam się wcześniej na licznych konferencjach, poczytałam sporo tu i tam ze względu na zainteresowanie zarządzaniem projektami, a także przetestowałam podejście scrumowe w jednym z prowadzonych dotychczas metodyką tradycyjną projektów. Certyfikat zdałam za pierwszym razem i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że przygotowania zajęły mi jeden dzień (wliczając oczekiwanie na kod aktywacyjny).

Oto 8 kroków, w których możecie zdać ten certyfikat:

 1. Zapoznajemy się ze Scrum Guide
 2. Rejestrujemy się na stronie
 3. Wnosimy opłatę za egzamin
 4. Otrzymujemy drogą mailową kod aktywacyjny
 5. Powtarzamy Scrum Guide
 6. Podchodzimy do testów próbnych
 7. Podchodzimy do egzaminu
 8. Otrzymujemy drogą mailową certyfikat potwierdzający pozytywne zdanie egzaminu

A teraz kilka komentarzy do powyższych kroków:

Ad 1

Scrum Guide dostępny jest zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Odnośniki do dokumentów znajdziecie na stronie Scrum.org pod tym linkiem. Zapewniam Was, że lektura dokumentu nie potrwa długo. Postudiujcie sobie na spokojnie i następnie przejdźcie do kolejnego kroku.

Ad 2, 3, 4

Rejestracji dokonujemy pod tym linkiem. Wnosimy opłatę 100$ za pomocą karty kredytowej i wciągu jednego dnia roboczego otrzymujemy hasło, które umożliwi nam podejście do egzaminu online.

Ad 6

Koniecznie podejdźcie do testów próbnych! Przydają się, ponieważ sprawdzają wiedzę. Dodatkowo dają wyobrażenie o poziomie trudności na egzaminie. Przyznam, że kilka pytań mnie zaskoczyło i rzuciło nieco inne światło na zasady prezentowane w Scrum Guide. Co ważne, bardzo podobne pytania pojawiły się podczas samego egzaminu. Dostęp do próbnego egzaminu uzyskacie ze strony pod tym linkiem (Scrum Open po lewej stronie).

Ad6

Egzamin składa się z 80 pytań testowych i trwa 60 minut. Pytania są wielokrotnego wyboru oraz typu prawda/fałsz. Aby zdać egzamin należy udzielić co najmniej 85% poprawnych odpowiedzi. Egzamin odbywa się w języku angielskim.

Zadbajcie o to byście mogli skupić się przez te 60 minut. Zamknijcie pokój, wyłączcie telefon. Zaplanujcie w jaki sposób zarządzicie czasem podczas egzaminu. Może ustawicie sobie minutnik, który zadzwoni w połowie egzaminu oraz gdy zostanie 15 minut do wygaśnięcia sesji? A może po prostu zapiszecie sobie czas końcowy na kartce, na którą będziecie mogli zerknąć podczas testu? Egzamin nie jest trudny, ale dla tych, na których presja czasu nie wpływa korzystnie, może stanowić pewne wyzwanie.

Ad 7

Uwaga! Mój certyfikat wpadł do spamu w skrzynce mailowej. Napisałam do Scrum.org i przysłali mi go jeszcze raz. Także rekomenduje zajrzeć do skrzynki ze spamem.

Po jakimś czasie od pozytywnie zaliczonego egzaminu będziecie mogli znaleźć swoje nazwisko wśród posiadaczy certyfikatu PSM I z całego świata, zarejestrowanych na stronie pod tym linkiem. Trzeba przyznać, że to akurat miłe wyróżnienie 🙂

Jeśli macie jeszcze pytania, piszcie!

Życzę powodzenia na egzaminie! Jak już zdacie, koniecznie pochwalcie się w komentarzach 🙂

17 comments

 1. Michał Gicala

  Witam Pani Anno,
  Czy dokładne zaznajomienie się ze Scrum Guidem jest również wystarczające, aby zdać egzamin PSPO?
  Pozdrawiam!

  • Zależy od tego czy się praktykuje scruma czy nie. Jeśli tak, wystarczy plus trzeba dokładnie przyjrzeć się przykładowym pytaniom testującym.

 2. Michał Gicala

  Witam Pani Anno,
  Mam pytanie dotyczące certyfikacji PSPO – czy również jak w przypadku PSM, wystarczającym jest dokładne przyswojenie Scrum Guide, by pozytywnie zaliczyć podejście egzaminacyjne czy też tutaj wymagane jest większe doświadczenie i dokładne opanowanie przewodnika nie wystarczy?
  Z góry serdecznie dziękuję za komentarz.
  Pozdrawiam!

 3. Magdalena

  Czy certyfikat jest „for ever” czy trzeba go co jakiś czas odnawiać? Opłacając 100$ na rzecz organizacji.
  Link rejestracyjny z artykułu przekierował mnie na stronę http://www.1shoppingcart.com/ a tu raczej nie znajdę rejestracji na egzamin. To tak organizacyjnie.

  • Certyfikatu nie trzeba odnawiać. Niestety, tak bywa z linkami. Artykuł powstał ponad trzy lata temu i link mógł się od tamtej pory zmienić.

 4. Marek

  jeszcze pytanie, czy ten egzamin zdaje się w języku angielskim czy polskim ? pytam o język w którym napisane są pytania i odpowiedzi.

 5. Przed przystąpieniem do egzaminu warto wybrać się na warsztaty szkoleniowe pokazujące Scrumaa w praktyce. Szczególnie wartościowe jest to dla osób, ktore zdają egzamin bez większej styczności na co dzień ze Scrumem. No i oczywiście bardzo dobra znajomości angieskiego jest potrzebna.

 6. Lukasz

  Egzamin PSM I kosztuje 150$. Pytania z testu probnego PSM nie wystarczaja, warto przejsc pytania rowniez dla PSPO i poszperac w googlach. Kilka pytan z testu probnego pojawia sie na egzaminie.

  • Dziękuję za aktualizację ceny, najwyraźniej zmieniła się w ciągu ostatnich dwóch lat:) Praktyczne wskazówki egzaminacyjne również mile widziane.

  • Dziękuję Przemku! To już nieco stare dzieje, ale gratulacje oczywiście zawsze mile widziane 😉

   Wracając do Twojego pytania, obecnie zarządzam dużą zmianą organizacyjną. Akurat w tym projekcie Scrum nie znalazłby zastosowania. Tak jak wspomniałam, sam certyfikat dokumentuje znajomość ogólnych zasad tej metodyki.

   Kombinacja doświadczenia i znajomości Scruma pozwala mi stwierdzić, że w tym projekcie Scrum nie jest optymalną metodyką zarządzania projektami.

Prowadzę bloga ofd 2013 roku, a każdy komentarz dodaje mi skrzydeł:)

%d bloggers like this: