PMI uruchamia nową certyfikację

Dzisiaj krótko i treściwie o nowinkach certyfikacyjnych:)

Wyniki ankiety opublikowanej przez PMI na łamach PMI 2013 Pulse of the Profession wykazały, iż – zaraz po zmieniających się priorytetach w organizacji – niewłaściwe zarządzanie wymaganiami jest główną przyczyną porażek w projektach.

Zdaniem ekspertów z PMI zarządzanie wymaganiami w projektach i programach jest krytyczną kompetencją, coraz częściej poszukiwaną na rynku pracy. Według amerykańskiego Biura ds. Statystyk Pracowniczych (U.S. Bureau of Labor Statistics) do 2020 roku liczba ofert pracy na stanowiskach analityków biznesowych wzrośnie o 22%. Adresując wyżej wymienione potrzeby, w 2015 roku PMI zamierza ogłosić standard w zakresie zarządzania wymaganiami, a w 2014 roku praktyczny przewodnik po analizie biznesowej.

Nowa akredytacja, którą będzie można zdobyć pod egidą PMI ma za zadanie wzmocnić kompetencje z zakresu zarządzania wymaganiami w projektach. Tytuł do zdobycia to: PMI Professional in Business Analysis (PMI-PBA). Już od 12 maja 2014 roku można zgłaszać chęć uczestnictwa w pilocie egzaminacyjnym.

Dla kogo jest ten certyfikat? Moje odczucia są takie, że akredytacja jest bardzo interesująca dla analityków biznesowych pracujących przy projektach. Jeśli ktoś posiada tytuł PMP, to o zarządzaniu wymaganiami wie już sporo. Ze standardami warto oczywiście się zapoznać. Podchodzenie do egzaminu wydaje się jednak „sztuką dla sztuki”. Wypowiadam się tutaj czysto z perspektywy certyfikacji. Jeśli chodzi o samo zarządzanie wymaganiami, z mojego doświadczenia wynika, iż jest ono kluczowe dla sukcesu projektu i bezpośrednio skorelowane z takimi zagadnieniami jak zarządzanie zmianą, interesariuszami  i zaangażowaniem sponsora w projekt. Ale o tym może już w innym poście:)

Źródło: http://www.pmi.org

 

 

Prowadzę bloga ofd 2013 roku, a każdy komentarz dodaje mi skrzydeł:)

%d bloggers like this: