Co daje certyfikat PRINCE2 Foundation?

Od momentu opublikowania postu pt: Jak zdobyć certyfikat PRINCE2 Foundation (który znajdziecie pod tym linkiem) na moją skrzynkę mailową przyszło sporo pytań. Większość z nich właściwie krążyła wokół jednego zagadnienia: dla kogo jest ten certyfikat? Postaram się dzisiaj pokrótce odpowiedzieć na to pytanie, zaoszczędzając Wam i sobie wymiany kolejnych maili…

PRINCE2 Proces

Certyfikat PRINCE2 Foundation jest potwierdzeniem znajomości tejże metodyki zarządzania projektami. A dokładniej z faktu, że posiadacie PRINCE2 Foundation płyną o Was takie informacje:

 • Posiadacie umiejętność zarządzania projektem prowadzonym rozpoznawaną na całym świecie metodyką PRINCE2
 • Posiadacie umiejętność pracy jako członek zespołu projektowego w projekcie prowadzonym metodyką PRINCE2

Oczywiście powyższe nie zgłębia jeszcze tematu. Aby dojść do sedna, powiedzmy sobie w kilku prostych słowach czym w ogóle jest PRINCE2.

Co to jest PRINCE2?

PRINCE2 to metodyka zarządzania projektami, która opisuje poszczególne fazy projektu, role poszczególnych członków zespołu projektowego, ich decyzyjność. PRINCE2 jest jak „instrukcja prowadzenia projektu”. Będąc PMem, możesz wziąć ją do ręki i przejść przez swój projekt krok po kroku. „Instrukcja” podpowie Ci o co masz zadbać w projekcie na każdym jego etapie, jakie stworzyć dokumenty, kogo zaangażować, od kogo uzyskać akceptację kolejnych kroków. PRINCE2 powie Ci co jest najważniejszym celem Twojego projektu i kiedy projekt, którym zarządzasz traci sens. PRINCE2 to inaczej instrukcja zarządzania projektem, którą możesz zaaplikować do dowolnego projektu, nad którym pracujesz.

Jesteś posiadaczem certyfikatu PRINCE2, co to między innymi oznacza?

 • Jako członek zespołu projektowego skupiasz się nad osiągnięciem celu biznesowego projektu. W PRINCE2 tzw. business case czyli uzasadnienie/cel biznesowy to rzecz święta. Wszystkie działania projektowe mają na celu osiągnięcie wymagań biznesowych. Kiedy te ostatnie się dezaktualizują, nie przynoszą już korzyści organizacji, nie pasując np. do nowej strategii, projekt należy zatrzymać.
 • Znasz budowę organizacji projektowej, wiesz jakie można wyróżnić w tej organizacji role, a co najważniejsze wiesz za co poszczególne role są odpowiedzialne.
 • Orientujesz się na jakim etapie projektu są podejmowane decyzje i przez kogo.
 • Znasz fazy projektu i produkty, które muszą powstać w poszczególnych fazach.
 • Porozumiewasz się jednym językiem, wspólnym dla całego zespołu projektowego.
 • Rozumiesz do czego dążycie jako zespół.
 • Wiesz co dzieje się w przypadku zmiany zakresu projektu.
 • Wiesz do kogo zwrócić się w przypadku problemu z przypisanym do Ciebie zadaniem.
 • Nie dziwi Cię sposób, w jaki podejmowane są decyzje w projekcie.
 • Jesteś w stanie aktywnie uczestniczyć w spotkaniach projektowych.
 • Wiesz czego spodziewać się po Kierowniku Projektu i czego od niego oczekiwać.
 • Zdajesz sobie sprawę z tego kiedy projekt, nad którym pracuje Twój zespół może być wstrzymany.
 • Potrafisz tworzyć wsad do dokumentacji projektowej. Rozumiesz potrzebę tworzenia takiej dokumentacji, rozumiesz jej zawartość.
 • Wiesz co to jest ryzyko projektowe. Jesteś w stanie zidentyfikować ryzyko dotyczące Twojego projektu, czy przypisanych Ci zadań. Rozumiesz jakie kroki należy podjąć by zacząć zarządzać tym ryzykiem.
 • I wiele innych…

Powyżej wymieniłam zaledwie kilka przykładów, które przyszły mi do głowy. Mam nadzieję, że to pomogło rozjaśnić wyobrażenie na temat zakresu wiedzy jaką niesie ze sobą metodyka PRINCE2.

Komu zatem może przydać się certyfikat PRINCE2 Foundation?

Jestem zwolenniczką gromadzenia wiedzy, nie papierków czy trofeów na ścianie biura. Zakładam więc, że tak naprawdę mówimy tutaj o tym komu przyda się znajomość metodyki zarządzania projektami PRINCE2, nie o tym komu przyda się sam przysłowiowy „papierek”.

Jeśli interesuje Was zarządzanie projektami, myślicie o karierze Project Managera – znajomość PRINCE2 bez wątpienia jest krokiem milowym na drodze do Waszego zawodowego celu.

Metodykę tę warto również znać gdy jest się członkiem zespołu projektowego. Jeśli zatem myślicie o roli analityka biznesowego, specjalisty, chcecie zajmować się ryzykiem w organizacji, pracować blisko projektów – metodykę PRINCE2 z pewnością warto znać.

Jeśli mamy już mówić o względach czysto pragmatycznych, z których wynika udokumentowanie wiedzy certyfikatem, dodam też, że w Polsce metodyka PRINCE2 jest najczęściej stosowana przez organizacje publiczne oraz przedsiębiorstwa państwowe (np. branża energetyczna). Co do dużych korporacji, PRINCE2 stosuje się zamiennie ze standardami PMI. W korporacjach wywodzących się ze Stanów Zjednoczonych króluje PMI, w tych pochodzących z Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Australii – zauważalna jest przewaga PRINCE2. Na polskim rynku pracy certyfikat PRINCE2 najczęściej wymagany jest od Kierowników Projektów, Specjalistów w Biurach Projektowych, Koordynatorów Projektów. Bardzo często wymagana jest znajomość jednego z certyfikatów: omawianego tu PRINCE2 lub PMP (Project Management Professional) akredytowanym przez Project Management Institute. Nie chciałabym się tutaj rozpisywać na temat różnicy między tymi certyfikatami. O certyfikacie PMP napiszę pewnie jeszcze niejeden post, ponieważ jest to zagadnienie, o które równie często pytacie. Przy tej okazji wszystkich, którym nie zdążyłam odpisać na maila w sprawie PMP z góry przepraszam. Postaram się odpowiedzieć zbiorczo, w kilku artykułach na blogu.

I jeszcze jedno, bardzo ważne…

Kilka osób napisało do mnie, że zdały egzamin na PRINCE2 Foundation. Wszystkim serdecznie gratuluję! Niezmiernie cieszę się, że ten blog mógł przyczynić się do Waszych sukcesów!

Ciekawe kto jeszcze podejmie się wyzwania pt. PRINCE2 Foundation po tym wpisie?

5 comments

 1. Pingback: Zarządzanie ryzykiem w metodykach zwinnych – co warto wiedzieć?

 2. Aniołek Informi

  Ja jestem dwa tygodnie po uzyskaniu certyfikatu z Prince2 (robiłam w firmie PositivePro), a w czwartek dostałam nową pracę w korpo, w dużej mierze dzięki temu szkoleniu. Choć wiadomo, szkolenie szkoleniu nie jest równe, zalezy kto i jak uczy, więc wybór dobrej „szkoły” jest tutaj naważniejszy. Nie da się jednak ukryć, że Prince 2 dużo daje 🙂 ja dostałam lepszą pracę, z zarobkami o 25% większymi od poprzedniej 😀

Prowadzę bloga ofd 2013 roku, a każdy komentarz dodaje mi skrzydeł:)

%d bloggers like this: