Dlaczego czasami tracę wiarę w sens blogowania?

Dzisiaj będzie kilka słów od serca. A co tam, dawno nie było tekstu, który nadaje się do Pamiętnika PMa. Zatem jeśli ciekawi Was co u mnie słychać i co motywuje mnie do pisania tego bloga, zapraszam do lektury. Jeśli nie, to śmiało pomińcie ten wpis.

 FullSizeRender

Założyłam tego bloga już jakiś czas temu (prawie dwa lata!) z potrzeby pisania, chęci dzielenia się wiedzą i z pasji do zarządzania projektami. Sama wcześniej szukałam w Internecie artykułów na temat zarządzania projektami. Nie udało mi się znaleźć jednego idealnego bloga, którego regularnie czytam. Ot, po prostu poczytuję sobie to tu, to tam. Czy wyobrażałam sobie jak będzie wyglądał ten blog? Właściwie tak! Moją wizją była strona, która będzie obrastała w dynamiczne, pełne wiedzy teksty na temat project managementu. Wyobrażałam też sobie dyskusje w komentarzach i trochę hejterów, którzy wsiądą mi na plecy (nie da się uniknąć). A jak to wygląda po dwóch latach? Lista tematów do poruszenia na blogu, którą stworzyłam prawie dwa lata temu wciąż jest długa. Na pewno więcej na niej tematów nie przekreślonych, nie odhaczonych tzw. „ptaszkiem”, a mniej tych opisanych. Ostatnio naszły mnie, więc czarnawe myśli: Dokąd zatem zmierza ten blog? Czy pisanie w ogóle ma sens? Dlaczego nie piszę z częstotliwością jaką bym sobie wymarzyła? Dlaczego tak dużo tematów, które sprawiają, że świecą mi się oczy a policzki oblewają rumieńcem (czytaj: tak bardzo ekscytujących), nie zdołałam jeszcze poruszyć?

No i wyszło, że odpowiedzi jest kilka.

Po pierwsze: Tak, pisanie tego bloga ma sens. Odpowiedziałam sobie na to pytanie już jakiś czas temu. Nawet wspomniałam o tym tutaj. Tym razem nie dywagowałam zatem nad nim zbyt długo i nie zamierzam też robić tego tutaj.

———————————————

Dokąd zmierza ten blog?

A kto to wie 😉 Piszę, bo lubię i niech tak zostanie 🙂 Przy okazji pozdrawiam wszystkich, którzy już zdążyli uknuć teorie spiskowe kryjące się za tą stroną i próbowali pewnego razu nieźle mi zaszkodzić.

A tak na serio, to blog ten miał zapełnić pewną lukę, którą kiedyś zauważyłam. Miał stać się rzetelnym źródłem wiedzy o project managemencie, jakiego brakowało mi w Internecie. Po czasie jednak stwierdzam, że zarządzanie projektami jest tak obszerne, a my wszyscy mamy tak różne doświadczenia, że nie da się stworzyć jednego wszechogarniającego źródła, bynajmniej nie jest to zadanie wykonalne dla jednej osoby. I tu moja pierwotna wizja bloga upadła (czytaj: pojawiła się pierwsza przesłanka do zwątpienia w sens blogowania). Oficjalnie zwalniam, więc siebie z obowiązku stworzenia pigułki wiedzy na temat zarządzania projektami i z przyjemnością zaczynam pisać artykuły, na które najdzie mnie ochota 😉 Tak, dobrze zrozumieliście: będę pisać o czymkolwiek i kiedykolwiek, bo przede wszystkim ma być przyjemnie… i… rozwojowo 🙂

Co z burzliwymi dyskusjami w komentarzach?

No właśnie, co z nimi?! Ubolewam nad ich brakiem. Tym bardziej, że całkiem ciekawa wymiana zdań odbywa się za kulisami, mailowo. Średnio w trzech, czterech mailach na tydzień dostaje ciekawe pytania, czy komentarze. Uważam, że z moją niską częstotliwością publikowania artykułów w minionym roku trzy, cztery maile od czytelników tygodniowo to całkiem niezły wynik:) Ale odpowiedzi na główne pytanie możecie udzielić tylko Wy: Co sprawia, że wolicie napisać maila niż skomentować artykuł?

Dlaczego nie piszę z częstotliwością jaką bym sobie wymarzyła?

I tutaj się rozpiszę, bo wydaje mi się, że jest o czym.

Rodzina: Niespełna rok temu w moim życiu zaszła poważna zmiana priorytetów. Przyszła na świat moja córcia – zresztą wspomniałam o tym na blogu tutaj. A więc jakiś czas przed tym wydarzeniem trzeba było mocno skupić się na zawodowych projektach (pozamykać co się da, póki jeszcze było można). No a potem zaczęły się krótkie, intensywne, a jakże radosne przygotowania. Zaraz po nich naturalnie wkroczyłam w tzw. „czas pieluch”, prawdziwie spowolnienie, sielankowe cieszenie się z każdego dnia, rodzinne spędzanie czasu, wspólne podróżowanie, które szczęśliwie trwa do dzisiaj.

Doktorat: Czas ten urozmaicam pracą nad doktoratem. Niestety, latem zeszłego roku w Gdańsku odszedł Mój Profesor, opiekun mojej pracy doktorskiej, a więc w związku z tą wielką stratą nadszedł czas zmian i w tym temacie. Postanowiłam porzucić tematykę zarządzania finansami na korzyść zarządzania projektami. Jakiś czas temu nawiązałam współpracę z Profesorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. No i ruszyłam z pracą naukową tak jakby od nowa, ale ze zdwojoną siłą. W zarządzaniu projektami czuję się jak ryba w wodzie, więc jest to czas jak najbardziej przyjemny.

Strefa PMa: Długo przed narodzinami dziecka zaczęłam prowadzić Strefę PMa na Facebooku. Tym, którzy jeszcze o niej nie słyszeli pozwolę sobie w dalszych zdaniach przytoczyć swoją wypowiedź z wywiadu dla Alternativva – Inspiring Sunday (wywiad znajdziecie tutaj). Strefa PMa to platforma informacyjna, której misją jest inspirować osoby interesujące się project managementem. Piszemy o wydarzeniach dotyczących zarządzania projektami, rozpowszechniamy ciekawe artykuły, blogi, motywujemy do pracy i rozwoju w zakresie project managementu. Na stronie nie brakuje też dawki humoru. Platforma zrzesza ludzi o podobnych zainteresowaniach, problemach i wyzwaniach codziennego dnia. Służy też wymianie opinii między doświadczonymi kierownikami projektów. Za Strefą PMa kryje się głębszy pomysł i początkowo strona na Facebooku miała posłużyć jedynie jako prototyp znacząco większej inicjatywy. Tymczasem w ciągu ostatniego roku, przyciągając ponad 2,5 tys. fanów, Strefa PMa stała się ulubioną stroną przyszłych i obecnych project managerów oraz pasjonatów zarządzania projektami. Uwielbiam prowadzić tę stronę. Dzięki niej jestem na bieżąco. Jest to namiastka kontaktu z ludźmi z branży, jaki wcześniej dawała mi działalność w PMI.

Sport: Dodatkowo musi być coś dla ciała i ducha, czyli mój ukochany sport. Tak, wpiszę go tutaj, ponieważ to coś, co zabiera mi kilka dobrych godzin w tygodniu, jednocześnie będąc czymś, bez czego myśleć… żyć nie mogę. A więc ćwiczenia, przynajmniej trzy razy w tygodniu, plus obowiązkowo basen. Powoli zbieram się by wrócić do mojego kochanego biegania, na razie nie potrafię się zsynchronizować z zegarem biologicznym mojej córci. Mam nadzieję, że z nadchodzącą wiosną wczesne poranki staną się mniej katorżnicze i moje bieganie zagości w naszym porannym schemacie dnia.

Blog: No i do tego wszystkiego dodajmy blog. Czy muszę coś dodawać? Jakby nie patrzeć zostaje niewiele czasu…

Ale co by się nie działo, od teraz za punkt honoru stawiam sobie dwa wpisy w miesiącu. Najwyżej nie wszystkie będą tak doskonałe jak je sobie wyobrażam. Dołożę jednak wszelkich starań abyście tego nie odczuli.

Co z zaległymi tematami?

Mam w głowie tyle ciekawych artykułów! Tyle tematów, które trapią nie jednego PMa i nie jednemu przedsiębiorcy, czy menadżerowi spędzają sen z powiek. Dosłownie iskierki zapalają się w oczach na samą myśl o pisaniu. …A jednak pisałam dotąd często o czymś innym… Dlaczego? Po pierwsze często tematy wydają się zbyt długie, by je zgłębić w jednym artykule, czy też jednego wieczoru. Ponadto, nierzadko nachodzą mnie myśli, że „o tym pewnie już nie jeden pisał”,” to już było”, „to jest oczywiste”, „a to oklepane”, więc nie ma sensu się wymądrzać. A potem zajmuję się projektem biznesowym i włosy dęba stają ze zdziwienia, że jednak nie wszyscy znają te, jak mi się wydawało, „prawdy objawione”.

Jest jeszcze jedna przyczyna, do której ciężko mi się przyznać. Ale jednak, co mi tam, przyznam się przed Wami. Nierzadko towarzyszy mi myśl, że nie ma co się wymądrzać. Ba, nierzadko przygotowuję materiał na szkolenie i myślę: „kurcze w tym moim projekcie chyba właśnie to nie działało”. I wtedy przychodzi uczucie wielkiej pokory. Podobnie jest gdy czytam artykuły innych, znajomych z branży. Czytam i myślę sobie, że niewiele ma treść wspólnego z rzeczywistością jaką ja poznałam. I w jednym momencie rady doświadczonego, ale jak się okazuje, nie praktykującego ich autora tracą na autentyczności.

Czy jest więc sens je wdrażać? Tak, jak najbardziej! Mnie samej ciężko się z tym pogodzić, jednak wiem, że muszę zmienić to myślenie. Dlaczego? Dlatego, że nie ma ludzi idealnych. Wszyscy popełniamy jakieś błędy a projekty – za każdym razem nowe wyzwania – to prawdziwy poligon mierzenia się ze swoimi błędami.

Jakie wyciągam więc wnioski? Warto pisać, ale szczerze i bez naciągania. A długie tematy dzielić na mniejsze, równie ciekawe kawałki. Co więcej, pisząc, robię swój własny rachunek sumienia z zarządzania projektami. Takie lessons learned po dłuższym czasie. To jest dopiero prawdziwe „learning by doing” z mocnymi podstawami wdrażania zmian na lepsze.

A teraz pozostaje tylko działać i zmieniać rzeczywistość 🙂

PS. Jeśli myślicie, że niepotrzebnie straciłam sporo czasu na uzewnętrznianie się poprzez powyższe bohomazy, to się mylicie. Artykuł zmotywował mnie do dalszego pisania i mam już gotowy dla Was kolejny wpis. Tak, wreszcie będzie na temat PMP 😉

12 comments

 1. Witaj Aniu.
  Wpisałam sobie w google „straciłam sens blogowania” (bo go straciłam) i wyskoczyłaś mi Ty.
  Trzeci miesiąc to czuję i nie potrafię pokonać.
  Ty pokonałaś?
  Całusy.

  • Hej:) Jeśli wczytasz się w mój tekst, to w nim znajdziesz odpowiedź. Bo właśnie zmotywowałam się tym tekstem. Dodatkowo, posypało się po nim wiele życzliwych wiadomości. Trochę komentarzy od czytelników. A to dowód na to, że ludzie tego blog czytają i coś wartościowego z niego wynoszą. Nie mogę wyobrazić sobie lepszej motywacji 🙂

 2. Paweł

  Pani Anno,
  „Gdyby nie ziarnko piasku nie byłoby plaży”.

  Myślę, że rozwój zawodowy/osobisty polega na próbowaniu pewnych rzeczy i brnięcia w te, które na dany czas wydają się bardziej odpowiednie i/lub które lubimy.

  PS. Książka M.Kapusty – super, dzięki za polecenie..

 3. Aniu, absolutnie nie możesz myśleć o zakończeniu przygody z blogowaniem. Masz wiele do powiedzenia, nie tylko w teorii, ale i w praktyce! Dodatkowo masz lekkie pióro, a co za tym idzie – łatwość w przekazywaniu myśli. Jestem przekonana, że czyta Cię wiele osób. Nie sugeruj się ilością komentarzy. To nie jest żaden wyznacznik… A maile, które otrzymujesz to tylko dowód na to, że ludzie potrzebują Twojego bloga 🙂

 4. Witam serdecznie,

  Znalazłem niegdyś Pani bloga ze względu na zainteresowanie tematyką zarządzania projektami i wyniosłem z niego wiele ciekawych wniosków. Ten wpis okazał mi się bardzo bliski, ponieważ mam podobną sytuację 🙂 Prowadzę od niemal roku bloga generalnie na temat wykorzystania technologii informatycznych w biznesie, w tym temat zarządzania projektami (w kontekście projektów IT oraz narzędzi dla PM). Jeszcze nie tak dawno również nasunął mi się podobny wniosek – temat jest tak szeroki, że nie jestem w stanie skupić się na wszystkim. Tym bardziej, że sam na własną rękę staram się rozwijać i poszerzać swoją wiedzę, gdyż nie tak dawno jeszcze kończyłem studia a praca jako kierownik projektów IT to temat ciągle odległy do którego dążę.

  Wnioski wyciągnąłem identyczne jak Pani – będę pisał co się aktualnie nasunie, ponieważ tyle inicjatyw podejmuje, że ciężko systematycznie pisać bo nie ma na to po prostu czasu. Do tego zachowując cały czas przyjemność z pisania. Życzę powodzenia i gratuluję, bo wykonuje Pani tutaj świetną robotę 🙂

  Odpowiadając na pytanie, dlaczego ludzie wolą napisać maila niż skomentować artykuł – myślę, że po pierwsze – mail jest bardziej bezpośredni i wywodzi się poczucie, że dociera się do adresata, a nie gdzieś pozostaje to rozproszone. Po drugie: nie wszyscy chcą swoje rozterki publikować na forum.

  Pozdrawiam!

  • Dziękuję za wypowiedź. Cieszę się, że to „bohomazy” wcale czczym gadaniem (a raczej pisaniem) nie są 😉

   A co do komentarzy, mailowe dyskusje rzeczywiście często są głębokie, nie ograniczając się do jednorazowych wypowiedzi. A komentarze swoją drogą da się jak najbardziej pisać anonimowo 🙂

Prowadzę bloga ofd 2013 roku, a każdy komentarz dodaje mi skrzydeł:)

%d bloggers like this: