Jakie kompetencje wymagane są od Product Ownera i dlaczego Project Manager może być dobrym kandydatem na to stanowisko?

Dzisiaj dość nietypowo, bo o roli Product Ownera w organizacjach. W erze zwinnej transformacji wielu Kierowników Projektów rozważa pójście tą ścieżką. Zastanawialiśmy się ostatnio nad tym tematem z jednym z klientów i postanowiłam podzielić się z Wami swoimi przemyśleniami. Wydaje mi się, że mogą przydać się niektórym z Was.

Rola Product Ownera

Czym zajmuje się Product Owner i jaki jest jego zakres obowiązków? Tym z Was, którzy jeszcze nie znają Scrum Guide (w dzisiejszej erze wielu z nas zna go na pamięć), polecam zapoznać się  z tym niewielkim dokumentem. Znajdziecie go tutaj.

Rolę Product Ownera ciekawie przedstawił Mariusz Chrapko jakiś czas temu na swoim blogu. Warto tam zajrzeć i obejrzeć jeden z rysunków obrazujący podział dotychczasowych obowiązków Kierownika Projektu między Product Ownera a Scrum Mastera*. Ewidentnie większość zadań, które wykonuje klasyczny Project Manager przypada Product Ownerowi. Są to:

 • zapewnienie realizacji celów projektu,
 • uzgadnianie pracy z zespołem,
 • zarządzanie czasem, budżetem i zakresem,
 • komunikowanie się z interesariuszami.

Dodatkowo Product Owner:

 • tworzy wizję produktu,
 • przeprowadza badania rynkowe,
 • zarządza Backlogiem Produktu,
 • porządkuje elementy Backlogu,
 • jest dostępny dla zespołu,
 • uczestniczy w spotkaniach scrumowych.

Kluczowe kompetencje – Must Have Product Ownera

Jeśli chodzi o kluczowe kompetencje, odpowiedź jest stosunkowo prosta. Żeby móc wykonywać swoją rolę efektywnie, Product Owner musi dysponować:

 1. Wiedzą na temat produktu (zarówno merytoryczną, jak i techniczną),
 2. Znajomością biznesu, klientów i rynku (trendów oraz konkurencji),
 3. Umiejętnością podejmowania samodzielnych decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za nie.

Jeśli jesteś Kierownikiem Projektu i myślisz o zmianie stanowiska na rolę Product Ownera:

 1. Jeśli już miałeś do czynienia z projektem dotyczącym tego produktu, jesteś w idealnej sytuacji. Jeśli jednak nie znasz produktu, to niewielka przeszkoda. Jesteś w stanie w stosunkowo szybkim czasie dogłębnie go poznać. I nie wystarczy tu szkolenie. Niezbędne będzie zrozumienie perspektywy klienta i użytkownika.
 2. Ten punkt jest trudniejszy. Nie da się dobrze poznać biznesu, rynku, czy klientów w miesiąc. Ten obszar będzie wymagał od Ciebie najwięcej wysiłku.
 3. Zależy w jakiej strukturze i kulturze organizacyjnej prowadziłeś projekty. Możliwe, że podejmowanie decyzji to dla Ciebie powszedni chleb. Bardzo prawdopodobne jest też, że właśnie tego najbardziej brakuje Ci w Twojej obecnej roli Kierownika Projektu. Masz małą sprawczość a dużą odpowiedzialność. W roli Product Ownera jeden i drugi element jest wysoko rozwinięty.

Umiejętności – Should Have Product Ownera

Do powyższego zestawu praktycy zwinności dodają następujący zestaw umiejętności:
-Zarządzanie interesariuszami,
-Zbieranie wymagań,
-Tworzenie wizji produktu (jego rozwoju i zwiększenia wartości),
-Tworzenie mapy produktu (przydatne narzędzie w związku z powyższym),
-Określanie KPI dla produktu i odpowiadanie za nie,
-Mierzenie rentowności produktu,
-Zarządzanie product backlogiem: właściwe opisywanie (product backlog refinement) i nadawanie priorytetów,
-Motywowanie i angażowanie zespołu, przekonywanie do wizji produktu,
-Asertywność (ochrona zespołu przed zmiennymi wymaganiami płynącymi bezpośrednio z otoczenia do zespołu scrumowego, otwarte i jednoznaczne komunikowanie potrzeb),
-Komunikatywność (ułatwia efektywną pracę z zespołem i interesariuszami, w każdej chwili i do różnych osób – wewnątrz i na zewnątrz organizacji – tworzy komunikację na temat wizji, planu i statusu prac nad produktem),

Ten opis to kompilacja, którą stworzyłam na podstawie następujących źródeł:

Roman Pichler: Agile Product Management with Scrum – Pichler to międzynarodowe guru dla scrumowych Product Ownerów. Posiadam tę pozycję w swych zbiorach, ale polecam również bloga.

Kolejne światowe guru w obszarze scruma to Mike Cohn, jego blog tutaj.

Bardzo cenny okazał się dla mnie ebook Jak być dobrym Product Ownerem, który przedstawia tę rolę oczami praktyków, również byłych Project Managerów.

Poniżej wersja dla „wzrokowców” napisana z nieco innej perspektywy:

Czy Kierownik Projektu może aspirować na pozycję Product Ownera? Anna Jaszczołt, zarządzanie projektami, agile

Jak zawsze, zachęcam do dyskusji, dzielenia się przemyśleniami i zadawania pytań.

Anna Jaszczołt

 

*Przy okazji dziękuję Adzie, która przy kawie w otoczeniu Parku Oliwskiego wspomniała o tej grafice. Ada, pozdrawiam Cię serdecznie 🙂

6 comments

 1. Poniższe elementy to nie should tylko must have, nie zatrudniłbym PO bez takich kompetencji, no chyba że mówimy o PO za którego ktoś wykonuje tą pracę, ale to już nie jest PO

  -Tworzenie wizji produktu (jego rozwoju i zwiększenia wartości),
  -Tworzenie mapy produktu (przydatne narzędzie w związku z powyższym),
  -Określanie KPI dla produktu i odpowiadanie za nie,
  -Mierzenie rentowności produktu,
  -Zarządzanie product backlogiem: właściwe opisywanie (product backlog refinement) i nadawanie priorytetów,
  -Motywowanie i angażowanie zespołu, przekonywanie do wizji produktu,
  -Asertywność (ochrona zespołu przed zmiennymi wymaganiami płynącymi bezpośrednio z otoczenia do zespołu scrumowego, otwarte i jednoznaczne komunikowanie potrzeb),
  -Komunikatywność (ułatwia efektywną pracę z zespołem i interesariuszami, w każdej chwili i do różnych osób – wewnątrz i na zewnątrz organizacji – tworzy komunikację na temat wizji, planu i statusu prac nad produktem),

 2. Ada Grzenkowicz

  Dobrze napisane 🙂 i ja się z tym zgadzam – PM może być (choć nie zawsze) dobrym PO. Tak jak i może się przekonwertowac do roli SM – grunt żeby tylko zachowane były pryncypia. Sama mamm ostatnio duzo przemyslen na temat obu ról. Pozdrawiam z zimnego Gdańska:)

 3. To ja się ten tego wypowiem.

  Uważam, że da się, ale w teorii. W praktyce jestem umiarkowanie przeciw.

  Dlaczego? Dlatego, że dobre projekty najlepiej robi się w tandemie, kiedy są dwie osoby patrzące sobie wzajemnie na ręce i hamujące się przed głupimi pomysłami. PM i Sponsor. PO i Scrum Master.

  To może tak działać, ale pod warunkiem, że jest tam np. naprawdę mocny Scrum Master, który pomoże opanować nieuchronne pokusy w postaci „zmiany zdania w połowie iteracji”, „genialnego krotkiego pomyslu ktory trzeba pilnie zrealizowac”. etc.

  Jak więc widzisz mnie coraz bardziej ciągnie w kierunku łączenia zarządzaniz z psychologią poznawczą itd. Tu wg. mnie jest clue SKUteczności przez duże SKU 🙂

  PS Fajny nowy szablon!

  • Igor – przepraszam, ale nie zrozumiałam. Piszę tutaj o tym, że gdyby Kierownik Projektu rozważał zmianę roli na na przykład Product Ownera, to byłoby to jak najbardziej możliwe. I wtedy, wiadomo, działając w scrumie, działałby z zespołem, w tym ze Scrum Masterem. Nie rozumiem do którego fragmentu odnosi się Twój komentarz „da się”. Ja tu nie piszę o połączeniu tych ról (PO i KP). Ale chyba wdepnęłam na grząski grunt i dotknęłam znacznie szerszej perspektywy mimo, ze chciałam tego uniknąć?

  • :-))) Takie sytuacje są dla mnie nieustannymi nauczkami, jak bardzo bardzo bardzo muszę dbać o jasność przekazu.

   A więc: zrozumiałem, że piszesz jak można być równocześnie PMem i Product Ownerem i na ten temat mój głos. „Da się, ale w teorii” odnosi się właśnie do takiej sytuacji. Czyli procesowo-technicznie-teoretycznie to się nawet nieźle spina, ale jest bardzo trudne miękko-interpersonalnie – właśnie ze względu na brak przeciwwagi – bliskiego, zainteresowanego, umocowanego partnera do dyskusji podczas ‚mieszania’ w zakresie’/

  • Rany – ale jestem Ci wdzięczna za ten komentarz. Uświadomił mi jak dwuznaczny jest mój tekst. Zaraz go przeredaguję 😀

   A propos dzielenia tych ról w jednej osobie – absolutnie jestem przeciwko, nawet nie trochę.

Prowadzę bloga ofd 2013 roku, a każdy komentarz dodaje mi skrzydeł:)

%d bloggers like this: