Egzamin PMP® – w dobie bardzo popularnej zwinności, wiele osób pyta mnie czy warto go zdawać. W tym wpisie zastanawiam się dlaczego w ogóle Kierownicy Projektów zaczęli zadawać sobie to pytanie? Jeśli zastanawiasz się czy podejść do egzaminu PMP®, czy inwestować w certyfikowanie swoich pracowników, ten wpis pomoże Ci podjąć tę decyzję.
W gąszczu skrótów i nazw, czyli czym jest PMP® i PMBoK
Zacznijmy od stworzenia wspólnego punktu odniesienia: egzamin PMP® sprawdza czy posiadamy wiedzę z PMBoKa® (ang. Project Management Body of Knowledge) i czy potrafimy ją stosować. Mówi się, że jest to egzamin z inteligencji projektowej.
PMBoK® uchodzi za klasykę zarządzania projektami, czyli przykład podejścia kaskadowego (waterfallawego). Dlatego też ortodoksyjni zwolennicy zwinności uważają, że narzędzia opisane w PMBoKu® nie przydadzą się we współczesnym zarządzaniu projektami. Jeśli nie jesteś pewien o czym mowa, polecam obejrzeć mój filmik na temat różnicy między zwinnością a klasyką. Znajdziesz go tutaj.
Warto zauważyć, że od września 2017 roku obowiązuje 6. edycja PMBoKa®, która zawiera wiele wątków zwinnych, w tym dodatek na temat podejść agile.
Stwierdzenie, że PMBoK® jest zwinny jest dalekie od prawdy. Ale stwierdzenie, że PMBoK® dopuszcza podejście zwinne i jest coraz bliższy zarządzaniu hybrydowemu jest już bliskie rzeczywistości. Niestety, w PMBoKu® nie znajdziemy wielu praktycznych wskazówek jak połączyć agile z kaskadą. Tego mam nadzieję możemy spodziewać się kolejnej edycji tego standardu.
PMBoK® uważany jest za standard, zbiór dobrych praktyk, nie metodykę. Co oznacza, że nie znajdziesz w nim szczegółowej, uniwersalnej instrukcji jak przeprowadzić projekt od początku do końca. W PMBoKu znajdziesz natomiast wiele narzędzi i liczne procesy, które mogą, a nie muszą dotyczyć Twojego projektu. Wszystko zależy między innymi od rodzaju Twojego przedsięwzięcia, skali oraz otoczenia projektowego. Pisałam o tym aspekcie tutaj.
PMBoK® przeprowadza przez 10 obszarów wiedzy, które powinien znać każdy Kierownik Projektu. Są to: Zakres, Czas, Koszt, Ryzyko, Jakość, Dostawcy, Komunikacja, Interesariusze, Zasoby, Integracja. Wiedza z zarządzania tymi obszarami jest sprawdzana na egzaminie PMP®.
Co daje Ci pozytywnie zdany egzamin PMP®?
Dlatego zdobywając certyfikat PMP®, potwierdzasz, że posiadłeś kompleksową wiedzę z zarządzania projektami. Co więcej, wiesz jak ją stosować.
Dodatkowo, posiadaczami tego międzynarodowego certyfikatu mogą zostać tylko doświadczeni Kierownicy Projektów. Żeby podejść do egzaminu PMP®, należy udokumentować około 3-4 lat pracy (dokładnie 4 500 godzin w projektach), w tym 60% czasu jako Project Manager. Szczegółowo opisywałam to na blogu tutaj.
Ze względu na dokładne opisanie podejścia kaskadowego PMBoK® zostanie doceniony w takich branżach jak: budownictwo, przemysł, produkcja, branża medyczna.
Staje się on również coraz bardziej popularny wśród konsultantów reprezentujących różne branże, np. wśród prawników.
Wiedza potwierdzona pozytywnie zdanym egzaminem PMP® zdecydowanie okaże się przydatna dla osób prowadzących duże zmiany organizacyjne, transformacje (w tym zwinne), przejęcia, migracje oraz złożone projekty angażujące wiele różnych jednostek organizacyjnych. Tam sprawdza się podejście klasyczne.
Michał Rączka powiedział mi kiedyś, że “żeby wspinać się po wysokich górach, trzeba najpierw nauczyć się chodzić w ogóle, następnie zdobywać niewielkie wzniesienia”. Tak można porównać agile do klasycznego zarządzania projektami.
Dlatego warto zdawać egzamin PMP®. Jego posiadanie potwierdza znajomość narzędzi z zarządzania projektami oraz umiejętność ich stosowania. Innymi słowy, oznacza, że doskonale potrafisz chodzić i wspinać się na mniejsze wzniesienia w odniesieniu do przytoczonej metafory.
Pozytywnie zdany egzamin PMP® to prestiż. Nadal posiada go mniejsza liczba osób (w porównaniu do na przykład PRINCE2). Dzieje się tak ze względu na wysoki próg wejścia (wymagane doświadczenie, cena i bariera językowa).
PMI robi regularne badania rynku, które co roku potwierdzają, że Kierownicy Projektu, którzy posiadają certyfikat PMP® zarabiają 20% więcej od pozostałych. Sama mogę to potwierdzić własnym doświadczeniem z czasów pracy w międzynarodowej korporacji.
Pozytywnie zdany egzamin PMP® to uznanie i potwierdzenie Twojej eksperckiej wiedzy rozpoznawane na całym świecie. Otwiera Ci drzwi do kariery Project Managera praktycznie w każdym kraju i każdej międzynarodowej instytucji.
Szczególnie doceniany będzie przez organizacje wywodzące się z USA. Moi poprzedni pracodawcy tam mieli swoje siedziby i swoje procesy zarządzania projektami budowali właśnie na bazie PMBoKa®. Ale to tylko przykład z autopsji. Jest ich znacznie więcej w biznesie.
Jeśli nie lubisz reklam, nie szukasz kursu przygotowującego do egzaminu PMP®, możesz przestać czytać w tym momencie. Jeśli jednak chcesz poznać szczegóły mojego autorskiego kursu, czytaj dalej.
Egzamin PMP® – przygotuj się ze mną!
W związku z tym, że sama w 2008 roku przeszłam przez szkolenie przygotowujące do certyfikacji PMP®, a potem poprowadziłam takie szkolenia, w których wzięło udział już ponad 100 osób, stworzyłam swój własny kurs.
#PmpTurboKurs to cykl warsztatów przygotowujących do egzaminu PMP® i przeprowadzających przez najważniejsze narzędzia z PMBoKa®.
Spotykamy się 6 razy na jednodniowe warsztaty co 1,5-2 tygodnie. W między czasie zdzwaniamy się na 5 godzinnych sesji online. Wymieniamy się wiedzą i materiałami na zamkniętej grupie na Facebooku.
Podczas warsztatów otrzymujesz ściągi. Przykładową zaprezentowałam na filmiku poniżej.
Udział w kursie to ogrom intensywnej pracy. Jeśli jednak będziesz uczył się z sesji na sesję, będziesz mógł podejść do egzaminu praktycznie zaraz po kursie. Podkreślam, że będzie to możliwe tak tylko wtedy jeśli będziesz się uczył 😊
Więcej szczegółów i zapisy tutaj.
Masz pytanie na temat egzaminu PMP®? Zadaj w komentarzu pod postem.
Tych, którzy zdali, zachęcam również do dzielenia się swoim doświadczeniem.
Następny #PmCatchUp już w najbliższą środę. Nadal rozmawiamy na temat egzaminu PMP®. Od pewnego czasu można zdawać egzamin w języku polskim. Jak to jednak wygląda w praktyce? A może chciałbyś usłyszeć o czymś jeszcze w temacie egzaminu PMP®?
Ps.Nie wiesz o co chodzi, a chciałbyś się zorientować czy ten certyfikat jest dla Ciebie, rozważ udział w #PmStarterKit
Więcej szczegółów tutaj.
