Praca zdalna. Dzięki niej 80% pracowników doświadcza mniej stresu związanego z pracą. Spośród pracowników zdalnych 28% uważa się za introwertyków, 34% za ekstrawertyków, 38% trudno się określić. Zapraszam Cię na kolejny wpis dotyczącej pracy zdalnej.
Praca zdalna to dzisiejsza konieczność wielu firm. Pisałam wcześniej o porozumiewaniu się za pomocą komunikatorów, które wspierają pracę w trybie home office. W dzisiejszym wpisie przedstawiam Ci rytuały zespołów wirtualnych. Wzoruję się zarówno na swoich doświadczeniach przedsiębiorczyni (członkowie #PmGang są rozsiani nie tylko po Polsce, ale i po Europie), jak i kierowniczki projektów w międzynarodowej korporacji. Bardzo dużo czerpię również z doświadczeń swoich klientów, którzy od zawsze pracują zdalnie. Gdy wchodzisz do ich biura, widzisz puste biurka, piękne przestrzenie i ani żywej duszy. Jakie nawyki jeśli chodzi o pracę zdalną mają najlepsi?
Praca zdalna – Spotkania
W piątek lub na początku tygodnia (a w niektórych zespołach we wtorek) zespoły organizują spotkanie, któremu przyświeca cel na najbliższy tydzień pracy. Oprócz określenia co dokładnie jest do osiągnięcia w tym tygodniu, rozpisują listę zadań.
Pod koniec tygodnia odbywa się spotkanie podsumowujące tydzień pracy: retrospektywa, bądź lessons learned.
Kolejne spotkania-rytuały to codzienne odprawy – daily. Zazwyczaj odbywają się rano bądź popołudniu i polegają na przeglądzie statusu zadań, które miały być wykonane do spotkania. Kluczem do efektywnych daily są dobrze sprecyzowane zadania. Te codzienne spotkania są jak gimnastyka, czy trening sportowca. Wymagają dużej dyscypliny i mija sporo czasu zanim zaczną być nawykiem (minimum miesiąc, a statystyki mówią, że nawet dwa miesiące). Zanim zespół zrozumie sens tych spotkań i zacznie je naprawdę efektywnie wykorzystywać mija jeszcze więcej czasu.
Praca zdalna – komunikacja
Przywitaj się codziennie na komunikatorze. Daj znać w jakim jesteś nastroju lub wprowadź nawyk dzielenia się od rana jakimś żarcikiem, memem, piosenką na dziś. To buduje ważne uczucie, że jako zespół razem zaczynacie dzień.
Praca zdalna – kawa i lunch
Zespoły wirtualne często piją wspólną kawę raz w tygodniu. Są zespoły, które codziennie razem jedzą lunch przy włączonej kamerce. Wydaje się banalne, jednak zauważ, że tak robią najlepsi, którzy działają zdalnie od lat. Robią tak ludzie branży IT. Musi więc być w tym sens. W okresie pandemii biorę jednak tę radę w poprawkę jako mama dwójki dzieci w wieku przedszkolnym, przedsiębiorczyni i żona przedsiębiorcy. Mój dzień pracy skurczył się do 4-6 godzin dziennie (6 jeśli pracuję wieczorem) i obecnie przestawiam się dopiero na ten tryb. Dosłownie to oznacza, że aktualnie dzień w dzień nie wyrabiam się z zadaniami.
Praca zdalna – szkolenia
Zespoły, które pracują zdalnie obowiązkowo wpisują w swoje kalendarze wspólne szkolenia czy warsztaty. Jest to tak istotne, że daty szkoleń planowane są z wyprzedzeniem na cały rok. Następnie szuka się tematu szkolenia i jego wykonawcę. Wiem, bo często nim jestem.
Szczególnym rodzajem warsztatów, uwielbianym przez zespoły pracujące zdalnie od lat są hakatony. Hakaton to krótki, wspólny sprint programistyczny, podczas którego musi powstać coś konkretnego. Twój zespół, jeśli nie jest z branży IT, też mógłby się spotkać by wypracować wspólnie coś konkretnego. Efektem takich działań mogłaby być procedura, porządek w dokumentacji, archiwizacja dokumentów. W dobie koronawirusa pojawia się przestrzeń na takie “porządki” w firmie. Co więcej, taki hakaton można zorganizować wirtualnie.
Korzystając z okazji, zapraszam Cię na webinarium z planowania i monitorowania projektów oraz pracy zdalnej. Do 2 kwietnia 2020 roku możesz zapisać się w promocyjnej cenie.
To będzie szkolenie na żywo, podczas którego poznasz praktyki planowania zainspirowane agile’m, scrumem, PMBoKiem i innymi podejściami do zarządzania projektami. Wyciągnęłam z tego same praktyczne wskazówki i przełożyłam na pracę w darmowych aplikacjach, takich jak Asana, Trello, czy Slack. Zresztą w #PmGang same je stosujemy. Klikaj w poniższy baner by dołączyć do szkolenia online.